מסלולים מומלצים

3 ימי טיול בבוקארשט

היום הראשון - יום של טיולים רגליים במרכז העיר
נקודת המוצא כיכר המהפכה "פיאצה רבולוציה" כדאי להתחיל את הביקור מול "האתנאום" בית התזמורת הפילהרמונית ע "ש " אנסקו" שהוא המלחין הרומני המוערך מאד בארצו .
זהו בנין בסגנון נאו- קלאסי שנבנה ב1888 ונחשב לאחד המבנים היפים במדינה.
בחזית בין העמודים מופיעות דמויות של גדולי האומה עוד מהתקופות ההיסטוריות ועד המאות האחרונות
, בחזית הבניין גן מטופח. מאד כדאי לנסות להיכנס לבניין, כשעומדים מולו יש לגשת לפינה הימנית אל המשרד הראשי ולנסות לקבל אישור(כרוך בתשלום לעיתים). האולם מרכזי מרשים ובו פרסקו ענקי המתאר את ההיסטוריה של העם הרומני. כל המבנה מאד מעוצב ומרשים. לאחר ביקור במקום, אפשר לחצות את הכיכר לארמון מלוכה ,הראשון" פלאטול ראגל" המבנה בעל 3 חלקים המשמשים כולם מוזאונים לאמנות, הן לאמנות רומנית הן לאמנות אירופית והן לאמנות של שאר העולם. אפשר לבלות בהם משעה שעתיים ועד יום שלם ויותר העושר רב, בחזית הבינינים גן פסלים. ביציאה מהמוזיאון ובהסתכלות מזרחה, מספר מבנים מרשימים בהם הספריה של האוניברסיטה, מאחוריה מבנה משונה חלקו בסגנון של בוקרשט הישנה וחלקו העליון מבנה זכוכית כאן היה הארכיון של "הסיקיוריטטה" הידוע לשמצה, בכיכר הזו התנהלה ההפיכה נגד הרודן צ"אוצסקו".

מעבר לרחוב החוצה את הכיכר ניצב בניין מרובע לבן, בסגנון קומוניסטי, שהיה עד לפני שנים מועטות "הסינט" הרומני, כאן על המרפסת הפונה לכיכר עמדו ההמונים והעזו בפעם הראשונה לצאת מול הרודן ולקרוא לו ללכת. מכאן כדאי לפנות ימינה, אל מאחורי המוזיאון, אך עוד בדרך כדאי להיכנס אל כנסיה עתיקה מן המאה ה15 מהכנסיות הראשונות של בוקרשט, לראות את הפרסקו בכניסה ואת האוירה האפלולית והמיסטית בפנים. בהמשך נמצאים ליד "סאלה פאלטולואי" אולם הקונגרסים והקונצרטים הגדול ביותר ברומניה, מבנה מרשים, שווה להקיף את הבניין, ולצפות בשומרים הניצבים על משמרתם יום ולילה, סביב בנין הארמון בגב האולם. מכאן כדי להמשיך ולרדת אל גן העיריה "צישמיג"יאו" שפרושו בטורקית המעיין או המזרקה, כאן היתה ביצה שעליה נבנתה בוקרשט העתיקה, גן מרשים עם עצים עתיקים, וגם אגמון סירות להשכרה, וכמה מסעדות ברמות שונות, מקום בילוי מקובל הן על פנסיונרים והן על סטודנטים המתנים אהבים על ספסלי הגן.

כאן מול האגמון במסעדה הנושקת למים, מקום טוב לכוס קפה, וגם לארוחה, אופציה מלהיבה יותר לארוחה הוא להגיע לבית עירית בוקרשט העיריה הראשית( העיר מחולקת לרובעים לכל רובע עיריה משלו) ומשם לעלות ברח" אליזבטה עד ל"יד לבנים" של בוקרשט "צרקול מיליטר נציונאל"בהצתלבות של (ר"ח ) קאלה ויקטוריה עם רח' המלכה אליזבטה. המסעדה כאן עם מרפסת גדולה הצופה אל הרחוב הראשי יפה ביותר, אך גם יקרה יותר יחסית לאחרות, כל המי ומי מבלים כאן.

בנוסף למסעדה בבנין עצמו וסביבו גלריות רבות ,ובהמשך הרחוב תאטראות, בתי מלון, חנות המוסיקה הגדולה ברומניה, חנות הספרים האיכותית "הומניטס" ומספר בתי מלון גדולים.
מקום לצהרים ומנוחת צהרים, אחר הצהרים מוצע לבקר ברובע "ליפסקאן" כאן נמצאים מגוון רב של מבנים ממוסדות הבנקאיים החשובים במדינה "בנק רומניה" במבנה מפואר ובנקים אחרים גם הם בארמונות העבר, ועד סמטאות צרות ובהם בתי אומנויות. בתי קפה קטנים, חנויות לכל נושא העולה בדעתכם ועוד, כבר שנים שהרובע בשיפוצים, אך כדאי להסתובב, ישנן הפתעות בכל פינה, רובע זה היה מרכז בילוי ותרבות בטרם השלטון הקומוניסטי עלה, ופגם קשה בפעילותו. ברובע גם המוזיאון להיסטוריה , מסעדת "קארול קו ברה" המפורסמת ולבילוי ערב עם מוסיקה רומנית ריקודים והופעות (גם לתיירים, אך גם למקומיים, מסעדת" טארסה דומניי" ( יש לברר את שעות ההופעה).

בחלק הדרומי נמצא "חאן מנוק" אכסניה בסגנון טורקי המשמשת כמלון, ובה מסעדה עממית מעוצבת (יחסית זולה) יקבים עתיקים מקום למנוחה בשעות אחה"צ. חאן מנוק גובל בפיאצה אונירי. מרכז הרכבת התחתית של בוקרשט, בתי כלבו מסעדות מזרקות מפוארות, עוד אופציה לסיים בבלוי ערב את היום הראשון של הטיול.

היום השני בעיר בוקרשט
נתחיל את היום בבנין האבסורדי שבנה "צאוצאסקו" הנקרא רשמית ארמון הפרלמנט" פאלאטול - פרלמנטולואי" הבניין השני בגודלו בעולם, אלפי אולמות וחדרים, חלקם מפוארים ביותר וחלקם לא הושלמו, התופס עם הגן סביבו מקום השווה בגודלו לרובע שלם. במשך שנים הושקע כל הכסף של תקציב המדינה בבניין "הפאר"? הזה, כאשר העם הרומני ברובו חי ממש ברעב ובתנאי קיום בלתי אנושיים. הביקור מודרך בשפות שונות (לא בעברית)ה שיא הוא כאשר עומדים במרפסת הגדולה שהייתה מיועדת לנאומים של הרודן . בכיכר ממול מקום לכל תושבי המדינה.

כאן אפשר להבין את גודל המגאלומניה של השליט המטורף הזה . הביקור נמשך כשעתיים, מכאן כדאי ללכת רגלית דרך השדרה "בולוורד אונירי" בין בתי דירות ובתי משרדים ברובע מפואר, בשדרה שמרכזה מזרקות לאורך של יותר מק"מ . בסוף השדרה "פיאצה אונירי" שכבר היו בה אתמול. מקום טוב למסעדה ומנוחת צהרים, הכיכר גדולה מאד מעוצבת ושווה שיטוט. אופציה נוספת היא להמשיך (כיוון כללי צפון מזרח) לרח "מושילור" רחוב בו גרו לפני מלחמת העולם בעיקר יהודים אל בית הכנסת "קוראל" בית הכנסת הראשי של הבירה הבנוי בסגנון מזרחי, הבניין שופץ לאחר רעידת האדמה הגדולה בשנת 1977. בחזית הבניין אנדרטה לנספים בשואה. את ארוחת הצהרים במקרה זה אפשר לעשות בבולוורד בראטנו או בכיכר האוניברסיטה .שם אפשר יהיה לעלות לאוטובוס לכיוון צפון בוקרשט ,לתוכנית אחר הצהרים. אפשר לנסוע בקו הנוסע לשדה התעופה, קו הפועל בתדירות רבה כל כמה דקות (קו 783 ) . הנסיעה ברחוב "מגרו" רח' העסקים המרכזי בבוקרשט, עובר ב"פיאצה רומנה" בא אנדרטה לנופלים בהפיכה האחרונה, אחר כך ב"פיאצה ויקטוריה" אפשר לרדת כאן. בכיכר בית הממשלה מוזיאון האיכר, המוזיאון לטבע ועוד. מכאן בשדרות "קיסילף " אפשר להגיע למוזיאון הכפר.

אופציה נוספת להמשיך באוטובוס עד כיכר העיתונות החופשית מכאן הדרך למוזיאון הכפר קצרה יותר, כאן גם אחת התחנות הראשיות של הטרם. מוזיאון הכפר, אחד המקצועיים מסוגו בעולם, אוסף של בתים תחנות רוח ומים. מבני משק ועוד מכל רחבי רומניה. מאורגן ומאובזר, וגם חנות המזכרות המרשימה ביותר במדינה. שווה להסתובב כאן כמה שעות מה עוד שהמוזיאון לשפת אגם, ובשעות אחר הצהרים שיש צל מקום נעים לנוח מעט במקום בית קפה עממי. ביציאה מהמוזיאון דרך קצרה למקום נופש עממי על שפת האגם, מסעדות הפלגות באגמים הגדולים בצפון העיר, לונה פארק, טיילת מטופחת ועוד, אפשר לבלות כאן ערב בעיקר בקיץ.

אתרים אפשריים נוספים בתוך העיר לטיול ביום : ארמון קוטרוצן, הפארקים הגדולים בצפון העיר "חראסטראו " ו"בנסה" (כאן גם גן- החיות) ופארק רפובליצי בדרום העיר, הגן הבוטאני,( אפשר לשלב עם ארמון קוטרוצן,שיטוט לקניות ברחובות מגרו וקאלה ויקטוריה, הקניונים הגדולים באזור אוטופן ועוד. זו עיר גדולה, וישנן כמובן אפשרויות רבות נוספות . מי ששוהה בעיר יותר ימצא בוודאי עניין בעשרות הגלריות ,החנויות ,המועדונים והמסעדות מכל סוג .

לדוברי השפה הרומנית : התאטרון הרומני הוא מהמעולים באירופה, תהנו !

היום השלישי (רצוי רכב עם נהג מקומי)
יום זה ידרוש נסיעות ארוכות יותר, האתרים עד 30 ק"מ מהעיר בוקרשט, אפשר לבקר באיזור אחד או שניים, ואם רוצים להספיק אפשר לראות בצורה חלקית את כולם ביום אחד.

1. נתחיל הסיור בארמון לשפת אגם מוגושיה בצפון מערב בוקרשט. הארמון היה של משפחת שליטים בוואלכאיה משפחת ברנקוביינו, הארמון ששופץ לאחרונה בסגנון יחודי שאחר כך השפיע על בנית מבנים בכל רומניה, " סגנון ברנקובייני" סביב הארמון גנים מטופחים, בארמון מוזיאון, המקום משמש גם כמקום כינוס של סופרים ואמנים. סנגוב עיירה, כפרים, אגם, 30 קילומטר מפונית לבירה, אזור נופש פעיל מרכז ספורט בעיקר ספורט מים. במקום מסעדות טובות קמפינגים, מקומות להשכרת סירות , טיולי סוסים ,הפלגות ספינות, בנוסף במקום כנסיה עתיקה הקשורה ב"וולאד- צפ"ש " (דראקולה) .

2. אזור צרניקה מזרחה מבוקרשט כ10 עד 20 ק"מ. אזור יערות מרשים ביניהם מספר אגמים, אזור מנזרים מרשימים והעיקרי שבהם צרניקה. מנזר וכנסיה פעילים המושכים המונים בסופי שבוע. גם ביערות. סביב בוקרשט, נמצאים אתרי פעילות רבים, ממרוצי סוסים ומכוניות ועד דייג באתרים שונים.

חזרה למעלה<<