מסלולים מומלצים

4 הערים מוקפות החומה

בראשוב (Brasov)
זאת עיר היסטורית מקסימה, הנמצאת במרחק של שלוש שעות נסיעה (צפונית) מבוקרשט, מקושטת בהרי הקרפטים וארכיטקטורה בארוקית, גותית. העיר נוסדה בשנת 1211 על ידי האבירים הטבטונים, יושבה על ידי הסקסונים . משמשת כרקע לסרטים רבים, שצולמו בשנים האחרונות. מיקומה של העיר היה בצומת נתיבי מסחר חשוב, שקישר את האימפריה העות'מאנית עם החלק המערבי של אירופה ואיפשר את השפעתם הפוליטית החזקה של הסקסונים באזור כולו. שמה המקורי של העיירה, היה השם הגרמני Kronstadt במקביל לשמה הלטיני– Corona שמשמעותו "עיר הכתר".

בין האתרים ההיסטורים/תרבותיים שבעיירה, תוכלו למצוא את כיכר המועצה, כנסיית סט.ניקולס היפה, הכנסייה השחורה – שהיא הכנסייה הגותית הגדולה ביותר אחרי זאת שבוינה ( נקראת כך משום קירותיה השחורים שנוצרו לאחר השריפה שהייתה בה בשנת 1689, וכן מבצר Brasov הקרוב לעיר. אפשר למצוא גם את הכנסיות של HERMAN , עם המגדלים הענקיים שלהן מהמאה ה-13 ואת כנסיית Prejme שהיא הכנסייה הגדולה ביותר בדרום מזרח אירופה.

הנקודה היהודית בעיר: היהודים חיו בבראסוב מאז שנת 1807, לאחר שרבי אהרון בן יהודה נתן את הסכמתו לעבור לגור לעיר, שכן עד אז הותרו המגורים בעיר רק לסקסונים. הקהילה היהודית של בראסוב נוסדה באופן רישמי כמה שנים לאחר מכן, כאשר ניבנה בית הספר היהודי הראשון בשנת 1864 ובית הכנסת הראשון בשנת 1901. כיום כוללת הקהילה כ- 200 איש, לאחר שרבים מהם עלו לישראל . בית הכנסת נימצא ברחוב Str. Poarta Schei 27, שעות הביקור בו הן בימים שני עד שישי מהשעה 10 בבוקר ועד 1 בצהריים. בשבת ובראשון בית הכנסת סגור למבקרים !
פרטים נוספים על העיר באתר האינטרנט: www.brasovtravelguide.ro

סיביו (Sibiu) -
שהוכתרה כבירת התרבות האירופאית בשנת 2007, שומרת לעצמה בהצלחה את פאר ימיה הקדומים. סיביו (הידועה גם בשמה הגרמני Hermannstadt) היתה הגדולה והעשירה מבין שבע הערים המבוצרות ונבנתה במאה ה-12 על ידי הסקסונים, המתיישבים הגרמניים. קל להסתובב בעיר. היא בנויה מעיר עליונה ועיר תחתונה. אתם מוזמנים לחקור את מרכזה העתיק, כשבחלקו העליון תמצאו את רוב אתריה ההיסטורים ובחלקו התחתון תגלו את בתיה הצבעוניים ורחובותיה היפים, חסומים על ידי חומה המשקיפה לנהר Cibin.

סיביו היא נקודת המוצא האידיאלית לטייל בסביבה כולה, בכפרים הקטנים ובטבע הניפלא. היא ממוקמת ממש על מדרונותיהם של הרי Cindrel. במרחק של חצי שעה נסיעה מסיביו נמצאת קבוצה של 18 כפרים קטנים, הנקראת Marginimea Sibiului, העשירים בארכיטקטורה, תרבות והיסטוריה ארוכת שנים. פרטים נוספים על העיר באתר האינטרנט: www.sibiu.ro

סיגישוארה (Sighisoara)
נוסדה על ידי הסקסונים במהלך המאה ה-12 ונישתמרה היטב עד היום ואף נחשבת בין הערים היפות ביותר באירופה מתקופת ימי הביניים. היא נבחרה לאתר מורשת על ידי אונסק"ו בזכות המבנים ההיסטורים המיוחדים שלה. העיירה איננה הגדולה או העשירה מבין העיירות שבאזור, אך אין ספק שהיא בין הפופולארוית שבהן. טיול ברחובותיה של העיירה ההררית הזו עם הארכיטקטורה המרשימה והמקורית, הסמטאות המתפתלים המרוצפים, המגדלים, הצריחים... כל אלה הם מעין חזרה בזמן. העיירה כוללת תשעה מגדלים, מעברים צרים ברחובות מרוצפים, בתים וכנסיות מעוטרות. העיירה היא מקום הולדתו של ולד דרקולה, מקור ההשראה ליצירה הבידיונית – הרוזן דרקולה.

הבית שלו הוא אחת האטרקציות המתויירות ביותר בעיירה. עוד תמצאו שם גם כנסייה על גיבעה עם פרסקאות בנות 500 שנה, כנסיית המנזר הדומיניקנית, המקושטת בעיטורים מתקופת הרנסאנס ובסמוך, אתר מורשת נוסף היא הכנסיית המבוצרת Biertan, מהמאה ה-13, היא אחד האתרים המרשימים ביותר בטרנסילבניה.

קלוג'' (Cluj Napoca)
משמעות שמה של העיירה הוא "סגור" בלטינית, והכוונה לגבעות המקיפות את העיר. הסוחרים הגרמניים שהגיעו אליה במאה ה-12, בנו מחדש את חומות העיר אחרי הפלישה הטטארית בשנת 1241. עם אוכלוסיה של מעל 300,000 איש וכלכלה תוססת, הפכה קלוז' להצלחה כלכלית וחינוכית. יש בה שש אוניברסיטאות גדולות וידועות ונמצאת בה אוכלוסיית הסטודנטים הגדולה ביותר ברומניה. הכיכר המרכזית בה, הכוללת מבנים מהמאה ה-18 וה-19, נישלטה על ידי הכנסייה סט.מיכאל במאה ה-15, אחת הדוגמאות לארכיטקטורה הגותית ברומניה.

הכיכר היא גם ביתו של ארמון Banffy, המארח אוספים של ציורי אמנות רומנית של המוזיאון לאמנות. תיירים, המעוניינים להכיר את האזור קצת יותר לעומק, מוזמנים להגיע אל חלקו של המוזיאון הפתוח במוזיאון האתנוגרפי של טרנסילבניה Ethnographic Museum הנקודה היהודית בעיר: בית הכנסת שבעיר נמצא ב – Str. Horea 21. בית הכנסת שימש למעשה בתחילתו כמקדש לזכרם של הניספים במלחמת העולם השנייה. המבנה תוכנן על ידי האדריכל Hagner Izidor וניפתח ב-4 בספטמבר בשנת 1887. 40 שנה לאחר מכן נהרס על ידי "משמר הברזל", ארגון לאומני-פשיסטי. בשנת 1951 שוחזר בעזרתה של הקהילה היהודית במקום.

חזרה למעלה<<